29 Października 2019, Gdańsk

Wodowanie jednostki budowanej przez Remontowa Shipbuilding dla Urzędu Morskiego w Szczecinie odbyło się przy słonecznej jesiennej pogodzie.
Jednostka nosząca nazwę ZODIAK I z gracją zeszła na wodę, gdzie przy nabrzeżu stoczniowym przejdzie do dalszej fazy wyposażania.

Uroczystośc wodowania odbyła się w towarzystwie wielu znakomitych gości, między innymi z ramienia Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podsekretarz stanu  p. Grzegorza Witkowskiego oraz naczelnik Wydziału Przemysłu Okrętowego Maciej Steczyński. Urząd Morski w Szczecinie reprezentowali zaś dyrektor Wojciech Zdanowicz, zastępca dyrektora ds. oznakowania nawigacyjnego Zenon Kozłowski (jednocześnie kierownik projektu budowy statków) i naczelnik Wydziału Oznakowania Nawigacyjnego Piotr Jesion. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością również Prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding p. Piotr Soyka.

Planeta I to druga i jednocześnie ostatnia z zamówionych przez UM w Szczecinie jednostek wielozadaniowych (numer budowy B618/2) powstających
w ramach programu Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających finansowanego w dużej mierze przez Unię Europejską. Docelowo jednostki te zastąpią przeszło 35-letnie statki typu B91 – Zodiaka i Planetę. Obie dotychczas eksploatowane jednostki powstały w tej samej stoczni (wówczas funkcjonującej pod nazwą Stocznia Północna), zaś bandery podniesiono na nich odpowiednio 8 kwietnia 1982 oraz 31 stycznia 1983.

Projekt jest w 100% opracowany przez Remontowa Marine Design & Consulting - poczynająć od koncepcji, poprzez dokumentację techniczną (klasyfikacyjną)
i dokumentację roboczą - aż po nadzór autorski podczas budowy, wraz z opracowaniem dokumentacji zdawczej.